Kują żelazo, póki gorące – w Wojciechowie ponownie szkolą się kowale

      Możliwość komentowania Kują żelazo, póki gorące – w Wojciechowie ponownie szkolą się kowale została wyłączona

Od kilku dni żar leje się z nieba – i w związku z tym, chętnie szukamy ochłody. Ale jest w naszym regionie takie miejsce, gdzie właśnie teraz trwa energiczne kucie rozżarzonego żelaza.

Jak co roku, u progu lata, w Wojciechowie (niedaleko Nałęczowa) nie oszczędzają się kowale. Przedwczoraj ruszyły tam doroczne, Ogólnopolskie Warsztaty Kowalskie. Już po raz dwudziesty ósmy adepci uczą się rzemiosła od mistrzów – a widzowie mają okazję się przekonać, ile siły i jednocześnie finezji wymaga praca z gorącym żelazem.

W zajęciach bierze udział szesnastu uczestników – zostali wybrani z dużego grona chętnych, którzy odpowiedzieli na ogłoszenie przedstawione przez Gminny Ośrodek Kultury w Wojciechowie. W ciągu niemal dwóch tygodni spędzą 100 godzin pracy przy kowadle, wysłuchają wykładów i obejrzą pouczające pokazy.

Sekret niegasnącej popularności warsztatów jest prosty – Wojciechowska Kuźnia Talentów to jedyna polska szkoła kowalstwa, w której można poznać tajniki ludowego kowalstwa artystycznego.

Żeby obserwować szkolenie uczestników tych kameralnych zajęć, wystarczy do 10 lipca odwiedzić Wieżę Ariańską – bo tuż obok niej odbywają się warsztaty. W tutejszym muzeum, na szczycie wieży, będą prezentowane wykonane już prace. Dodajmy, że pod koniec warsztatów (między 8 a 10 lipca) w Wojciechowie odbędą się również Ogólnopolskie Spotkania Kowali – a wtedy do naszego regionu przyjadą także goście z zagranicy.

Źródło informacji: Gminny Ośrodek Kultury w Wojciechowie