Lotnicza Akademia Wojskowa zaczyna nowy rok akademicki – z nowym sztandarem

      Możliwość komentowania Lotnicza Akademia Wojskowa zaczyna nowy rok akademicki – z nowym sztandarem została wyłączona

Wraz z początkiem października rusza nowy rok akademicki – w naszym regionie między innymi w dęblińskiej uczelni dla przyszłych pilotów wojskowych. Ale nie była to dziś jedyna okazja obchodzona w Dęblinie.

W dęblińskiej „Szkole Orląt” odbyła się immatrykulacja podchorążych i studentów cywilnych pierwszego roku, którzy złożyli uroczyste ślubowanie i otrzymali indeksy Lotniczej Akademii Wojskowej. Tradycyjnie, odśpiewano „Gaudeamus igitur” oraz Pieśń Rycerską, która towarzyszy ślubowaniom w dęblińskiej szkole wyższej, a na koniec tej uroczystości zabrzmiał „Marsz Lotników”. Natomiast hymn państwowy zabrzmiał już w obecności nowego sztandaru.

Uroczyste otwarcie nowego roku akademickiego poprzedziła inna ważna ceremonia: nadanie Lotniczej Akademii Wojskowej jej nowego insygnium. Stało się to niemal dokładnie 3 lata po tym, jak uczelnia zmieniła swoją nazwę. Sztandar przyjął Rektor-Komendant, generał brygady pilot doktor inżynier Krzysztof Cur. Podczas ceremonii w drzewiec sztandaru wbito gwoździe honorowe, nowe insygnium poświęcili dostojnicy kościołów katolickiego, prawosławnego i ewangelickiego. Odczytano listy od Prezydenta RP i Ministra Obrony Narodowej, a na koniec odbyła się uroczysta defilada pododdziałów.

Matką Chrzestną nowego sztandaru Lotniczej Akademii Wojskowej została burmistrz Dęblina, Beata Siedlecka, dlatego było to wielkie wydarzenie także dla miasta.

Źródło zdjęć: LAW, fot. M. Serafin