Lubelska łącznica kolejowa już prawie gotowa

      Możliwość komentowania Lubelska łącznica kolejowa już prawie gotowa została wyłączona

Czasem, żeby usprawnić działanie całej sieci, wystarczy dodać do niej jeden dobrze przemyślany element. Takie sprytne rozwiązanie powstaje właśnie w Lublinie, żeby usprawnić tutejszy transport kolejowy.

Lublin doczeka się wkrótce swojej kolejowej obwodnicy. Takie będą efekty prac, które trwają między liniami Warszawa-Lublin (nr 7) i Lublin-Stalowa Wola (nr 68). Powstaje tu łącznica, dzięki której pociągi towarowe nie będą musiały wjeżdżać na stację Lublin Główny, tylko pojadą inną drogą, omijając miasto. W ten sposób miejska stacja będzie mogła obsłużyć więcej składów pasażerskich – a to może być ważny krok w konstruowaniu Lubelskiej Kolei Aglomeracyjnej.

Budowa łącznicy to inwestycja Polskich Linii Kolejowych, warta 20 milionów złotych, wspierana przez unijne dotacje z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. To część rozszerzonego projektu modernizacji linii Warszawa-Lublin – która w całości jest warta 3,5 miliarda złotych. Wczoraj (5 października) stan prac przy łącznicy oceniał między innymi wojewoda lubelski.

Zasadnicze zadania już wykonano – na nasypie ułożono nowy tor, a teraz trwa regulowanie sieci trakcyjnej i budowa dróg biegnących pod nasypem. To trasy przygotowane między innymi z myślą o właścicielach pobliskich ogródków działkowych. Wszystkie prace w obrębie nasypu skończą się jeszcze w tym miesiącu.

Natomiast do połowy 2022 roku mają powstać urządzenia sterowania ruchem kolejowym – a wtedy z łącznicy będzie już można bez przeszkód korzystać. W drugim kwartale przyszłego roku łącznica ma być oddana do użytku.

Źródło zdjęcia: LUW, fot. K. Link