Lubelska uczelnia otworzy ośrodek hipoterapii

      Możliwość komentowania Lubelska uczelnia otworzy ośrodek hipoterapii została wyłączona

To już pewne: w Lublinie powstanie Ośrodek Dydaktyczno-Szkoleniowy Jeździectwa i Hipoterapii oraz towarzysząca mu Stacja Badawcza. Takie przedsięwzięcie podejmuje lubelski Uniwersytet Przyrodniczy, a finansowe wsparcie zapewnia mu Ministerstwo Edukacji i Nauki.

To ma być jedyne tego typu miejsce w Polsce: posłuży studentom i naukowcom, dla których terapia zajęciowa z udziałem koni jest przedmiotem studiów czy zagadnieniem badawczym, a jednocześnie także osobom niepełnosprawnym, potrzebującym właśnie takiej rehabilitacji. Jak zaznacza rektor Uniwersytetu Przyrodniczego, nowy Ośrodek przyniesie wielu lubelskim uczelniom pretekst do współpracy i wspólnych badań nad współczesnymi technikami i zastosowaniem hipoterapii. Pierwsze takie plany są już snute w porozumieniu z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej.

Ale to nie wszystko. Nowoczesny, kryty obiekt, będzie mógł posłużyć również jako miejsce profesjonalnych, ogólnopolskich (a nawet międzynarodowych) zawodów jeździeckich – w tej kwestii plany są takie, by w Lublinie można było prowadzić rozgrywki w dyscyplinach ujeżdżania i skoków.

Do zbudowania jest jednokondygnacyjny gmach, podzielony na trzy części. Mają się w nim zmieścić zarówno pomieszczenia stacji badawczej i sale wykładowe, jak też plac konkursowy z trybunami na 100 osób i oczywiście boksy dla koni. Kamień węgielny już wmurowano, a wszystkie prace mają zakończyć się w maju 2022 roku.