Lubelski szpital czeka już na system “da Vinci”

      Możliwość komentowania Lubelski szpital czeka już na system “da Vinci” została wyłączona

Ze środków województwa lubelskiego kupiono już pierwszego robota chirurgicznego – a był to wydatek rzędu 15 milionów złotych.

Światowej klasy sprzęt trafi do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego imienia Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Placówka przy alei Kraśnickiej zamierza stworzyć Specjalistyczny Ośrodek Edukacyjny Chirurgii Robotycznej, czyli miejsce w którym mogłyby odbywać się szkolenia w tym zakresie. Do pracy z nowoczesnym urządzeniem będą mogli przygotowywać się nie tylko chirurdzy, ale też asystenci chirurgiczni, instrumentariuszki, anestezjolodzy, lekarze i pielęgniarki.

Oczywiście nowoczesne urządzenie, które pojawi się na lubelskim bloku operacyjnym, pomoże także wprowadzić w nową erę leczenie pacjentów. Robot chirurgiczny to narzędzie, które pozwala na precyzyjne i sprawne wykonanie prawie 170 typów zabiegów. Takie ingerencje są małoinwazyjne i pozwalają chorym szybciej wrócić do zdrowia, niż po tradycyjnej operacji. Na świecie wykonano już ponad 10 milionów takich zabiegów, a w Polsce ich liczba systematycznie rośnie.

Robot chirurgiczny da Vinci, pierwszy w naszym regionie i na całej Lubelszczyźnie, ma dotrzeć do Lublina do końca marca.

Źródło zdjęcia: UMWL