Lubelski szpital czekał na to od prawie 50 lat!

      Możliwość komentowania Lubelski szpital czekał na to od prawie 50 lat! została wyłączona

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny imienia Stefana kardynała Wyszyńskiego w Lublinie zostanie rozbudowany. Inwestycję wartą 76 milionów złotych zapowiada lubelski Urząd Marszałkowski, który otrzymał unijną dotację w wysokości 65 milionów.

Jak poinformowano podczas wtorkowej konferencji prasowej, obok szpitalnego bloku C ma się pojawić budynek R – a w nim znajdzie się blok operacyjny z sześcioma salami oraz oddział intensywnej terapii i anestezjologii, z osiemnastoma łóżkami dla pacjentów. Nowy gmach ma mieć trzy kondygnacje – zapowiedziano, że zmieszczą się w nim jeszcze apteka szpitalna i centralna sterylizatornia.

Marszałek Województwa Lubelskiego, Jarosław Stawiarski, zapowiada że będzie to dokończenie budowy szpitala. Dodatkowy gmach ma poprawić funkcjonowanie całej placówki, a nawet wprowadzić je na wyższy poziom. Jak natomiast podkreślił dyrektor szpitala, Piotr Matej:

Blok operacyjny został zaprojektowany już w 1974 roku, kiedy planowano szpital, ale nigdy nie było na niego środków. Mam nadzieję, że w 2023 roku nastąpi zakończenie procesu inwestycyjnego i przyjmiemy pierwszych pacjentów.

Nowy blok operacyjny będzie oczywiście nowoczesny – jedna z sal, które tutaj powstaną, będzie miała charakter hybrydowy. Będzie dostosowana do tego, żeby w jej wnętrzu zamontować robota chirurgicznego oraz urządzenia do neuronawigacji i tomografii śródoperacyjnej. W całym budynku zostaną zastosowane najnowocześniejsze rozwiązania, związane ze sterowaniem mediami. Dofinansowanie, które pomoże spełnić wszystkie te ambitne plany, pochodzi ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020.

Przypomnijmy, że po niedawnej fuzji z Publicznym Szpitalem Wojewódzkim imienia Jana Bożego, szpital przy Alei Kraśnickiej jest największą placówką służby zdrowia na Lubelszczyźnie. Ma 38 oddziałów i prawie 1100 łóżek dla pacjentów, a jego kadra to ponad pięciuset lekarzy i ponad tysiąc pielęgniarek.

Źródło informacji: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego