LUBLIN: Do kosy i koś, koś, koś!!!

      Możliwość komentowania LUBLIN: Do kosy i koś, koś, koś!!! została wyłączona

Jak wyglądały i odbywały się tradycyjne żniwa? W tę niedzielę będzie się można o tym przekonać, odwiedzając lubelski skansen.

Żniwowanie to doroczna atrakcja, organizowana przez Muzeum Wsi Lubelskiej. Żniwiarze i podbieraczki w schludnych, lnianych strojach wkroczą na pole obsiane żytem. Będzie można zobaczyć pokazy koszenia zboża kosą i kosiarką konną, a także posiłek i odpoczynek żniwiarzy. Chętni, którzy zechcą przenieść się w czasie i poczuć z bliska zapach świeżo skoszonego zboża, będą mogli spróbować swoich sił we własnoręcznym koszeniu kosą. W zagrodzie z Urzędowa zaprezentowane zostaną dawne narzędzia i zwyczaje żniwne. Ponadto będzie można przyjrzeć się „drodze do chleba”: od prac młynarza w wiatraku do wypieku podpłomyków w chałupie z Żukowa. Żniwowanie potrwa w lubelskim skansenie od 11.00 do 15.00, a o 16.00, w kościele z Matczyna odbędzie się Msza Święta.

[ngg src=”galleries” ids=”14″ display=”basic_imagebrowser”]Źródło zdjęć: materiały dostarczone przez Muzeum Wsi Lubelskiej.