Mieszkańcy Janowca bronią ulicy Lubelskiej

      Możliwość komentowania Mieszkańcy Janowca bronią ulicy Lubelskiej została wyłączona

Co jest ważniejsze – funkcjonalność czy estetyka? I czy rzeczywiście te dwa aspekty się wykluczają? Takie dylematy pojawiły się właśnie na zachodnim brzegu Wisły, w związku z pewną charakterystyczną ulicą.

Mieszkańców Janowca niepokoją plany włodarzy gminy wobec nawierzchni ulicy Lubelskiej. To jedna z głównych, a także najbardziej charakterystycznych dróg w tej miejscowości – dobrze znana każdemu, kto choć raz pokonywał drogę z rynku do zamku. Od końca lat 50. XX wieku pokrywa ją kamienny bruk. Ponad 6 dekad użytkowania sprawiło, że droga jest wysłużona i potrzebuje renowacji. Tymczasem w planach włodarzy jest zastąpienie kamieni asfaltową nawierzchnią.

Te plany wzbudziły stanowczy sprzeciw lokalnych aktywistów. Historycznego charakteru ulicy Lubelskiej postanowili bronić mieszkańcy i miłośnicy nadwiślańskiej miejscowości. Społeczna Inicjatywa Odnowy Janowca nad Wisłą stworzyła petycję, która ma trafić do Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. To wydana przez niego opinia zaważy na przyszłych losach ulicy Lubelskiej, ponieważ ta droga należy do układu urbanistycznego rynku i pobliskich ulic.

Petycję może podpisać każdy, kto uważa że kamienny bruk należy wyremontować, a nie zastępować asfaltem. Dodatkowym postulatem jest poszerzenie chodnika kosztem drogi – tak, by mogli z niego korzystać także rowerzyści.

Dokument jest dostępny w Internecie – znajdziecie go TUTAJ. Petycja jest dostępna od środy (11 maja) – tylko w ciągu pierwszej doby swój podpis złożyło ponad 400 osób.

Źródło zdjęcia: fotografia Janusza Szyndlera zamieszczona w albumie “Janowiec” wydanym przez Towarzystwo Przyjaciół Janowca