Miód i pszczoły z opolskiego Zakładu Karnego

      Możliwość komentowania Miód i pszczoły z opolskiego Zakładu Karnego została wyłączona

Pszczele pasieki pojawiają się w coraz bardziej nietypowych miejscach. Rozmawialiśmy o tym na naszej antenie z pracownikami puławskiego Zakładu Pszczelnictwa. Jedna z takich pasiek zlokalizowana jest w Opolu Lubelskim, a dokładniej – na terenie Zakładu Karnego.

Wiosna może w tym roku trochę zaspała, ale pszczoły nadrobiły zaległości. W zbiorach miodu pomogli im funkcjonariusze opiekujący się pasieką oraz skazani będący członkami nowego koła pszczelarskiego utworzonego w opolskim Zakładzie Karnym.

W ramach kampanii “Lubelskie-wspólnie dla pszczół” zainicjowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, w ubiegłym roku opolski Zakład Karny otrzymał ule, dzięki którym pasieka stale może się powiększać.

Ich założenia się sprawdziły, a gospodarka jest prowadzona w sposób prawidłowy i zrównoważony. Podjęto nawet decyzję o jej powiększeniu o dwie kolejne rodziny poprzez zrobienie odkładów z dotychczasowych, najsilniejszych rodzin.

Wytypowane plastry zostały odsklepione, a następnie niezwłocznie trafiły do wirówki. Łącznie podczas tego miodobrania zebrali 14 litrów złotobarwnego płynu. Warto przypomnieć, iż Zakład Karny w Opolu Lubelskim dołączył do grona instytucji działających na rzecz wsparcia ochrony pszczół i środowiska naturalnego.

 

(fot. ZK Opole Lubelskie)