Odnalezione, skradzione i odzyskane. Teraz trafią do Muzeum Czartoryskich

      Możliwość komentowania Odnalezione, skradzione i odzyskane. Teraz trafią do Muzeum Czartoryskich została wyłączona

Pamiątki po księżniczce Teresie Czartoryskiej, znalezione w grudniu 2020 roku podczas remontu w kościele na puławskich Włostowicach, będą wkrótce eksponowane w Muzeum Czartoryskich.

O tej sprawie (i towarzyszących jej perypetiach) informowaliśmy kilka miesięcy temu. Podczas remontu puławskiej świątyni dokonano niezwykłego odkrycia. Okazało się, że w jednym z filarów były schowane nieduże przedmioty codziennego użytku, pochodzące sprzed dwustu lat. Jak wykazały oględziny, dokonane przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, wiele z nich należało do najstarszej córki księstwa Czartoryskich, Teresy.

Wczoraj (18 maja) proboszcz Parafii Świętego Józefa w Puławach ks. Waldemar Stawinoga w obecności Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Dariusza Kopciowskiego przekazał skarby w depozyt na rzecz Miasta i Muzeum Czartoryskich. O decyzji mówi Honorata Mielniczenko, dyrektor Muzeum Czartoryskich w Puławach:

 

Pamiątki przekazano w symboliczny Dzień Muzealnika. Co się wśród nich znalazło? Kontynuuje Honorata Mielniczenko:

 

To tylko część skarbów, które zostały znalezione podczas prac remontowych puławskiej świątyni, w jednym z filarów kościoła. Pamiątki sprzed ponad 200 lat, należące do tragicznie zmarłej księżniczki Teresy, przejdą teraz niezbędne zabiegi konserwatorskie. Będzie je można osobiście obejrzeć już 20 czerwca, podczas jubileuszu 220 rocznicy otwarcia Świątyni Sybilli.

Pamiątki sprzed dwustu lat – odkryte w Puławach!

Skradzione skarby – odnalezione!

Fot, Redakcja/MG