Nałęczów pokazuje, jak łączyć innowacje z tradycją!

      Możliwość komentowania Nałęczów pokazuje, jak łączyć innowacje z tradycją! została wyłączona

Nałęczów to perła Lubelszczyzny, która stanowi inspirację dla polskich artystów i również cieszy się niesłabnącą popularnością wśród kuracjuszy. W dodatku miasto wciąż się rozwija i zmienia. Sprawdźmy, jakie innowacje wprowadzono w ostatnim czasie!

W trosce o środowisko

Wody są kluczowym bogactwem Nałęczowa. Korzysta z nich społeczność lokalna, ale nie tylko – ich historia sięga bowiem końca XVIII  wieku, a sława – całej Polski. Do dziś wykorzystywane są w obiektach uzdrowiskowych, przyciągając kuracjuszy i turystów. To tutaj też w rozlewni Nestlé Waters do butelek trafia naturalna woda mineralna Nałęczowianka. Dlatego też firma ze szczególną troską dba o te wyjątkowe zasoby, by wszyscy mogli się nimi cieszyć jak najdłużej. Dowodem na to jest certyfikat Alliance for Water Stewardship, który nałęczowska rozlewnia Nestlé Waters zdobyła jako pierwsza w Polsce. To prestiżowy, międzynarodowy certyfikat, przyznawany zakładom, które we współpracy z lokalnymi społecznościami odpowiedzialnie zarządzają zasobami wody. Jednym z działań firmy jest inwestycja w budowę kanalizacji sanitarnej w pobliskim Cynkowie, która nie tylko podniesie bezpieczeństwo ekologiczne w regionie, ale także poprawi warunki życia mieszkańców.

Wkrótce ruszą prace nad stworzeniem współfinansowanej przez producenta wody  Nałęczowianka łąki bylinowej. W przeciwieństwie do trawników, taka łąka zapewnia schronienie zapylaczom i poprawia bioróżnorodność terenu, a także umożliwia lepsze zachowanie wody w glebie.

Kilka pomysłów na aktywność fizyczną

Aktywność fizyczna to nieodłączny element dobrego samopoczucia i zdrowia. Właśnie dlatego producent marki Nałęczowianki zbudował siłownię plenerową w nałęczowskim Parku Zdrojowym, zadeklarował także wsparcie finansowe dla planowanej budowy skateparku. Co więcej, marka Nałęczowianka została sponsorem sekcji piłkarskiej i siatkarskiej klubu sportowego LKS Cisy Nałęczów, współfinansując rozwój ich działalności oraz zaopatrując zawodników w wodę oraz przeznaczyła fundusze na remont boiska przy Szkole Podstawowej im. Bolesława Prusa w Sadurkach. W ostatnim czasie marka zachęca do aktywności fizycznej (i promuje recykling!) poprzez akcję wymiany butelek PET na darmowe minuty jazdy na rowerze miejskim w Nałęczowie – więcej informacji o tej inicjatywie można znaleźć pod linkiem: naleczowskirower.pl.

Edukacja od najmłodszych lat

Nestlé Waters wie, że wyobraźnia dzieci nie zna granic, dlatego wsparła zorganizowany przez Nałęczowski Ośrodek Kultury konkurs z okazji Dnia Dziecka na najlepszy pomysł nadania butelce PET drugiego życia. Zadanie miało na celu udowodnienie, że taka butelka to nie odpad, a cenny surowiec. Idąc tym tropem firma zachęca najmłodszych (i nie tylko) do tego, by prawidłowo segregować odpady – tak, by miały one szansę na ponowne przetworzenie. W tym celu na lokalnym placu zabaw umieściła specjalny kosz w kształcie misia, do którego należy wrzucać butelki PET. Dodatkowo ze środków firmy zainstalowano kosze do sortowania odpadów także w innych miejscach w Nałęczowie.

Co ważne, już wszystkie niegazowane formaty wody Nałęczowianka dostępne są w butelkach wykonanych w 50% z przetworzonego plastiku – a Nestlé Waters zapowiada, że do 2025 roku udział PET z recyklingu w jego butelkach sięgnie aż 50%! Dodatkowo firma postawiła sobie za cel, że do 2030 roku będzie odzyskiwać z rynku tyle butelek PET, ile na niego wprowadziła.

Przypłynęli z pomocą podczas pandemii

Pandemia COVID-19 pokazała, jak ważna jest współpraca i wzajemne okazywania sobie wsparcia. Jedną z najczęściej deklarowanych potrzeb był dostęp do wody pitnej. Producent marki Nałęczowianka nie pozostał obojętny i przekazał kilkaset tysięcy butelek wody potrzebującym na terenie Lubelszczyzny. Postanowił także wesprzeć szkołę podstawową w Nałęczowie w zakupie laptopów do nauczania zdalnego, dzięki czemu uczniowie mają możliwość uczestniczyć w zajęciach podczas kwarantanny czy nauczania zdalnego.

Rozwój Nałęczowa to proces, który ciągle trwa – nieustannie pojawiają się kolejne pomysły i inicjatywy. Nie pozostaje nic innego, jak regularnie odwiedzać to miejsce, przekonać się o ich realizacji!

Artykuł sponsorowany