Nasi Terytorialsi otrzymają dziś własny sztandar

      Możliwość komentowania Nasi Terytorialsi otrzymają dziś własny sztandar została wyłączona

Dzisiaj, w Dniu Polskiego Państwa Podziemnego, czyli zarazem święta Wojsk Obrony Terytorialnej, w Warszawie odbędzie się wyjątkowa uroczystość – bardzo ważna dla lubelskich żołnierzy.

Dowódca 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”, płk Tadeusz Nastarowicz, odbierze z rąk Prezydenta RP, Andrzeja Dudy, sztandar wojskowy. Ceremonia odbędzie się przed Grobem Nieznanego Żołnierza, w obecności pododdziałów honorowych i fundatorów sztandaru. Będą obecni także rodzice chrzestni sztandaru, a są nimi Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek i siostrzenica mjra Hieronima Dekutowskiego, Krystyna Frąszczak.

Sztandar to istotny znak jednostki wojskowej – symbolizuje sławę wojenną i tradycję, a także wierność, honor i męstwo, czyli cnoty wymagane od żołnierzy. Na sztandarze naszych Terytorialsów znajdzie się wiele ważnych symboli, między innymi Herb Województwa Lubelskiego, symbol Cichociemnych spadochroniarzy AK z inicjałami patrona brygady, jest też wizerunek Matki Bożej Płaczącej z Archikatedry Lubelskiej.

Już jutro, gdy sztandar dotrze do Lublina, nasi żołnierze złożą na niego uroczystą przysięgę: ta uroczystość odbędzie się na placu Zamkowym w Lublinie, w południe. Przypomnijmy, że dotąd nasi Terytorialsi składali przysięgi na historyczny sztandar 9. Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej.

Nie znaleziono galerii.

Źródło zdjęć: materiały nadesłane przez oficera prasowego 2LBOT.