Naukowcy z Lublina będą kontynuować badania nad amantadyną w europejskim gronie

      Możliwość komentowania Naukowcy z Lublina będą kontynuować badania nad amantadyną w europejskim gronie została wyłączona

Czy amantadyna pomoże chorym na COVID-19? Naukowcy z Lublina zaczęli już szukać odpowiedzi na to pytanie – a wkrótce dołączą do międzynarodowego konsorcjum, które zajmuje się tymi ważnymi badaniami.

Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie zaangażował się w ogólnopolski projekt badawczy pod koniec marca tego roku. Dawki amantadyny dostawali pacjenci dwóch miejskich szpitali. Raport kliniczny dotyczący polskich testów został opublikowany jako pierwszy i szybko został doceniony za granicą.

Już niedługo profesor Konrad Rejdak, razem z zespołem z Oddziału Neurologii lubelskiego Szpitala Klinicznego połączą siły z naukowcami z Danii, Niemiec, Belgii, Grecji i Hiszpanii z najbardziej prestiżowych europejskich ośrodków naukowo-badawczych. Oprócz lubelskich naukowców w konsorcjum będą również pozostali badacze, którzy pracowali przy ogólnopolskim projekcie (z Warszawy, Grudziądza, Wyszkowa i Rzeszowa). Wspólnie będą sprawdzać wpływ amantadyny (i pochodnych od niej leków) na osoby zmagające się z infekcją SARS-Cov-2.