Nie będzie lubelskiego leku na koronawirusa

      Możliwość komentowania Nie będzie lubelskiego leku na koronawirusa została wyłączona

We wrześniu ubiegłego roku dumnie prezentowano wstępne wyniki naukowych analiz, dotyczących immunoglobuliny. Pojawiła się wtedy realna szansa na stworzenie leku, który pomógłby w opanowaniu pandemii.

Biomed Lublin otrzymał wówczas zielone światło do działania od Światowej Organizacji Zdrowia i od Głównego Inspektora Farmaceutycznego. Jednym z autorów koncepcji leku był doktor nauk medycznych Grzegorz Czelej, senator RP ziemi lubelskiej – recepturę postanowiono oprzeć na osoczu pobranym od ozdrowieńców, którzy przeszli zakażenie COVID-19 bezobjawowo.

Ambitne plany zostały niestety przekreślone: przez wyniki badań klinicznych. Okazało się, że przygotowany preparat nie zadziałał tak dobrze, jak tego oczekiwano. Immunoglobulinę anty-SARS-COV-2 podawano pacjentom Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie – po kilku miesiącach placówka wydała oficjalny komunikat. Wynika z niego, że u pierwszych stu osób którym podano preparat, nie odnotowano znaczącego wpływu tego specyfiku na stan zdrowia.

Agencja Badań Medycznych, która zainwestowała w ten projekt 5 milionów złotych, podjęła już decyzję o zakończeniu prac nad niedoszłym lubelskim lekiem na koronawirusa.