Nie daj się wirusowi – rzuć palenie!

      Możliwość komentowania Nie daj się wirusowi – rzuć palenie! została wyłączona

Jak podaje serwis Polskiej Agencji Prasowej – według nowych kanadyjskich badań palenie może podnieść ryzyko zapadnięcia na Covid-19.

Takie informacje pojawiły się w serwisie Bloomberg. Palacze i osoby cierpiące na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc mogą mieć podwyższony poziom enzymu ACE-2, który pomaga wirusom dostać się do komórek znajdujących się w płucach, gdzie patogen się namnaża.

“Nigdy nie było lepszego czasu, aby rzucić palenie, by uchronić się przed Covid-19” – powiedziała kierująca zespołem naukowców specjalistka chorób płuc ze szpitala św. Pawła w Vancouver – Janice Leung. Badania oparte były na danych uzyskanych w Chinach, gdzie wskaźnik śmiertelności chorujących na Covid-19 mężczyzn była wyższy niż ten u kobiet, a wg. Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), połowa męskiej populacji tego kraju pali, podczas gdy problem ten dotyczy tylko 2 proc. kobiet.

Wśród czynników zwiększających ryzyko zapadnięcia na ciężkie zapalenie płuc wymieniano także otyłość, cukrzycę, nadciśnienie tętnicze i inne choroby przewlekłe. Dlatego też dbajmy o siebie najbardziej jak to możliwe, stosujmy się do zaleceń lekarzy, bo tylko wspólną pracą damy radę przezwyciężyć panującą epidemię.

 

(info PAP/fot. pixabay.com)