NIEWYBUCH w powiecie ryckim

      Możliwość komentowania NIEWYBUCH w powiecie ryckim została wyłączona

Kolejne, potencjalnie wybuchowe znalezisko w naszym regionie. Tym razem na pocisk artyleryjski z czasów II wojny światowej natknęli się pracownicy udrażniający rowy melioracyjne w miejscowości Stare Zadybie w gminie Kłoczew.

Początkowo nie byli pewni, czym jest wspomniany przedmiot. Dyżurny komendy w Rykach skierował na miejsce patrol, który potwierdził, że znaleziono pocisk artyleryjski kal. 120 mm, sprzed ponad 75 lat. Mundurowi zabezpieczyli znalezisko do czasu przyjazdu patrolu saperskiego z Jednostki Wojskowej w Dęblinie.

W czasie prac polowych oraz wiosennych porządków na posesjach można natknąć się na wystające z ziemi niebezpieczne pozostałości z czasów I lub II wojny światowej. Trzeba mieć świadomość, że nawet po 80 latach te materiały nadal będą nam zagrażać. Są one odporne na działanie różnych czynników, przez co nie tracą swoich wybuchowych właściwości.

Przedmiotów nie wolno: odkopywać, przenosić czy uderzać. Niewłaściwe postępowanie może doprowadzić do wielu nieszczęść! Jeśli to możliwe, należy miejsce, w którym został znaleziony niewybuch oznaczyć i niezwłocznie powiadomić najbliższą jednostkę policji.

 

(fot. Policja Ryki)