Nowe skarby w Kuncewiczówce!

      Możliwość komentowania Nowe skarby w Kuncewiczówce! została wyłączona

Od minionej soboty na miłośników sztuki i historycznych ciekawostek czekają wybrane oddziały Muzeum Nadwiślańskiego – w Kazimierzu Dolnym i w Janowcu. Ale mamy też dobre wieści dla tych, którzy stęsknili się za Kuncewiczówką.

Willa pod Wiewiórką wciąż czeka na swoje wielkie otwarcie, po czasie remontu konserwatorskiego – a w międzyczasie poszerza zbiory, którymi wkrótce oczaruje swoich gości. Najnowszym takim nabytkiem jest zbiór 33 fotografii, które podarował muzeum prywatny darczyńca. Autorstwo tych prac przypisuje się Józefowi Czechowiczowi: a można na nich zobaczyć między innymi przedwojenne widoki z Lublina, na przykład ze Starego Miasta, ale także pejzaże z Kazimierza Dolnego i Bochotnicy. Na dwóch fotografiach bochotnickiego zamku jest uwieczniony także sam poeta.

Pracownicy muzeum nie ustalili jeszcze, w jaki sposób te pamiątki trafiły do prywatnej kolekcji – ale wszystko wskazuje na to, że te fotografie wykonano z tych samych negatywów, które Wydawnictwo Lubelskie kupiło od jednego z przyjaciół Czechowicza, Wacława Mrozowskiego. Tą kolekcją opiekuje się teraz Muzeum Lubelskie, można je oglądać także wirtualnie.

Tymczasem 33 inne fotografie są już pod opieką Muzeum Nadwiślańskiego. Na kopercie, w której znajdowały się odbitki, zapisano datę 1934 roku. Możliwe, że były to ostatnie zdjęcia, jakie zrobił Czechowicz przed opuszczeniem Lubelszczyzny i wyjazdem do Warszawy. Dwie reprodukcje bochotnickich kadrów prezentujemy poniżej. A zanim będzie można zobaczyć wszystkie fotografie w Domu Kuncewiczów, zostaną przedstawione w formie filmu na muzealnym kanale YouTube – ta premiera już 16 maja, czyli w najbliższą sobotę.

Nie znaleziono galerii.

Źródło zdjęć: Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym