Nowy rekord liczby zakażeń – i nowa inicjatywa wojewody lubelskiego

      Możliwość komentowania Nowy rekord liczby zakażeń – i nowa inicjatywa wojewody lubelskiego została wyłączona

Jak już informowaliśmy, tylko w miniony weekend na Lubelszczyźnie potwierdzono ponad 1300 nowych zakażeń koronawirusem – w całym województwie coraz szybciej zapełniają się miejsca w szpitalach. Dziś padł kolejny niechlubny rekord – prawie tysiąca nowych zakażeń.

Wczoraj (18 października) w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się kolejna konferencja prasowa, dotycząca trudnej sytuacji epidemicznej. Uczestniczyło w niej grono naukowców, specjalizujących się w kwestii chorób zakaźnych, wirusologii i immunologii:

  • prof. dr hab. n. med. Krzysztof Tomasiewicz – kierownik Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie
  • prof. dr hab. n. med. Mirosław Czuczwar – kierownik II Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii SPSK nr 1 w Lublinie
  • prof. dr hab. Agnieszka Szuster-Ciesielska – zastępca dyrektora Instytutu Nauk Biologicznych, Katedra Wirusologii i Immunologii UMCS
  • prof. dr hab. n. med. Małgorzata Polz-Dacewicz – kierownik Zakładu Wirusologii z Laboratorium SARS Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Wojewoda Lech Sprawka już kilka razy podkreślał, że liczne zakażenia koronawriusem na Lubelszczyźnie to konsekwencja tego, że za mało osób się zaszczepiło. Uznał, że pora zawalczyć z dezinformacją dotyczącą szczepień przeciwko COVID-19. W całym województwie mają być rozprowadzone specjalne wydania prasy, zawierające wywiady z lubelskimi naukowcami, gośćmi wczorajszej konferencji. Ma to być źródło rzetelnej wiedzy na temat tych szczepionek, między innymi tego jak działają.

Nakład tego wydania „Kuriera Lubelskiego” ma liczyć 800 tysięcy sztuk. Dystrybucją zajmie się Poczta Polska, a to znaczy że każdy mieszkaniec Lubelszczyzny znajdzie egzemplarz w swojej skrzynce pocztowej.

To wszystko zapowiedziano w poniedziałek, a we wtorkowe przedpołudnie (19 października) ogłoszono, ilu zakażonych koronawirusem przybyło w kraju i w regionie w ciągu ostatniej doby. W całej Polsce odnotowano 3931 nowych przypadków, przy czym 1/4 tego wyniku to znów dane z samej Lubelszczyzny. W całym województwie przybyło 998 zakażeń. W lubelskiej części naszego regionu potwierdzono 132 nowe przypadki: 81 w powiecie puławskim, 28 w opolskim i 23 w ryckim.