Pardes Festival – już po raz dziesiąty, w Kazimierzu Dolnym

      Możliwość komentowania Pardes Festival – już po raz dziesiąty, w Kazimierzu Dolnym została wyłączona

Pardes znaczy ogród – od dziś do najbliższej niedzieli (od 6 do 11 września) przypomni o tym Pardes Festival, który zaprosi mieszkańców naszego regionu na opowieści o  spotkania w kazimierskich i janowieckich plenerach.

W ten wtorek (6 września), w samo południe, w Kazimierzu Dolnym rozpocznie się jubileuszowa edycja spotkań z kulturą żydowską. Jak co roku, dzięki staraniom organizatorów, uczestnicy Pardes Festival przekonają się, w jaki sposób mniejszości etniczne, zamieszkujące nadwiślańskie miasteczka, ubogaciły lokalną kulturę i życie na dawnej Lubelszczyźnie.

W programie wydarzenia ponownie znalazły się między innymi spacery tematyczne, spotkania literackie, wystawy, a także piknik nieopodal zamku w Janowcu. Tradycyjnie, wiele atrakcji szykuje Muzeum Nadwiślańskie – zaproponuje na przykład wystawę judaików w Muzeum Sztuki Złotniczej, prezentację o ormiańskich chaczkarach czy koncert muzyki sefardyjskiej. W ciągu sześciu dni będzie można poznać wiele opowieści – nie tylko słuchając specjalistów różnych dziedzin nauki i sztuki, ale też przyglądając się dziełom sztuki czy zabudowaniom, które przetrwały do naszych czasów mimo historycznych zawirowań.

 

A o tym, że “pardes” znaczy “ogród” bardzo dobrze przypomni kolejny piknik pachnący winem, mlekiem i miodem. Odbędzie się tradycyjnie w przydworskim skansenie w Janowcu. Najbliższa sobota upłynie tam pod znakiem lokalnych przysmaków, ale też warsztatów rękodzieła. Nie zabraknie także muzyki – o to zadba Orkiestra Galicja, która ze Sceny przed Stodołą zagra tradycyjne melodie polskie i ukraińskie – polki, oberki, krakowiaki czy kozaki.

Organizatorzy zadbali również o to, by uczestnicy festiwalu mogli uczcić pamięć Żydów, którzy w przeszłości mieszkali w naszym regionie – spotkanie przy Kamieniu Pamięci i Zapomnienia zaplanowano na niedzielne południe.

Pełny program 10. odsłony Pardes Festival jest zamieszczony na załączonych plakatach (żeby tekst był wyraźny, otwórz grafikę jako odnośnik w nowej karcie).

Źródło informacji i plakatów: Fundacja Spichlerz Kultury