O nadwiślańskich wierzeniach ludowych – w tę sobotę w Janowcu

      Możliwość komentowania O nadwiślańskich wierzeniach ludowych – w tę sobotę w Janowcu została wyłączona

„Oj ty rzeko” – to początek tytułu sympozjum naukowego, które odbędzie się w najbliższą sobotę (25 września) na janowieckim zamku.

W tutejszym oddziale Muzeum Nadwiślańskiego trwają badania nad etnografią okolic Janowca, w kontekście ludowych wierzeń i zabiegów magicznych. To znaczy, że wkrótce powstanie bardzo ciekawa opowieść o lokalnej kulturze ludowej: o tym, w co wierzył lud zamieszkujący dawniej Lubelszczyznę, czego się bano i jakich praktyk używano do obłaskawiania strachów. Te badania wspiera finansowo Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Sympozjum zostanie zorganizowane właśnie w ramach tego projektu. Dziewięcioro prelegentów, reprezentujących między innymi lubelskie ośrodki badawcze, opowie o dotychczasowych ustaleniach naukowych na temat demonologii ludowej. Zaproszeni goście podejmą te kwestie w różnych kontekstach, także od strony badań nad językiem czy historią regionu. Pełny program sympozjum przedstawia załączony afisz.

 

Będzie można posłuchać, ale też podyskutować ze specjalistami, tuż po tym jak zostaną wygłoszone wszystkie referaty. Sympozjum odbędzie się w Domu Północnym na zamku w Janowcu, Otwarcie spotkania zaplanowano na godzinę 10.00, a kończąca wszystko dyskusja powinna zacząć się o 16.00.

Wstęp będzie bezpłatny ale ze względu na sytuację epidemiczną, ilość miejsc będzie ograniczona. Obowiązują wcześniejsze zapisy: w tej sprawie trzeba skontaktować się z muzeum do piątku (24 września), wysyłając wiadomość na adres zamekjanowiec@mnkd.pl. Organizatorzy dodają, że całe wydarzenie będzie transmitowanie online, na kanale YouTube Muzeum Nadwiślańskiego.

Źródło plakatu: MNKD