Obserwatorium astronomiczne już po renowacji

      Możliwość komentowania Obserwatorium astronomiczne już po renowacji została wyłączona

Zakończył się już gruntowny remont siedziby puławskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii – i jak zapowiadają władze powiatu, niedługo obserwatorium będzie ważnym punktem miejskiego życia kulturalnego.

Charakterystyczny budynek przy ulicy Filtrowej był niegdyś wieżą ciśnień. W latach 80. przeszedł jednak szereg zmian i już od 27 lat służy puławianom, którzy chętnie przyglądają się gwiazdom. Najwięcej gości odnotowano tu w ciągu pewnego wieczoru w 1997 roku, gdy na niebie można było podziwiać kometę Hale’a-Boppa. Już niedługo przybędzie powodów, dla których będzie warto odwiedzać obserwatorium – i nie będą to tylko powody z dziedziny astronomii.

W ciągu ostatnich miesięcy budynek został ocieplony i odnowiony, wykonano tu również niezbędne naprawy konserwatorskie. Wszystkie prace kosztowały ponad 900 tysięcy złotych, ale blisko 700 tysięcy pokryły unijne dotacje. Sam remont nie pochłonął wszystkich tych pieniędzy – niedługo zostanie tu jeszcze przywieziony nowy sprzęt komputerowy i audio-wizualny.

Wyremontowany gmach ma już za sobą odbiór techniczny – dokonali go przedstawiciele władz powiatu puławskiego. Jak od początku zapowiadała starosta Danuta Smaga, puławskie obserwatorium będzie w przyszłości wykorzystywane przez Młodzieżowy Dom Kultury i Powiatową Bibliotekę Publiczną, jako miejsce różnych wydarzeń kulturalnych.

Źródło zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Puławach