“Od grodziska do zamczyska” – czyli o smaku tradycji w Janowcu

      Możliwość komentowania “Od grodziska do zamczyska” – czyli o smaku tradycji w Janowcu została wyłączona

Jak co roku, we wrześniu obchodzimy Europejskie Dni Dziedzictwa – a tegoroczna edycja dotyczy lokalnych tradycji kulinarnych. To dobry pretekst, żeby lepiej poznać produkty regionalne i specjały, którymi raczyły się poprzednie pokolenia.

Pracownicy Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym zapraszają z tej okazji na podróż po świecie regionalnych smaków. Będzie to nie tylko podróż wzdłuż koryta Wisły (śladem tutejszych winnic), ale nawet podróż w czasie – do średniowiecznych posiłków dawnych Słowian.

„Winobranie w Zamku” rozpocznie się już w tę sobotę (18 września) – tego dnia będzie można dowiedzieć się więcej o okolicznych winnicach i przekonać się, na czym polega praca winiarzy. Zaplanowano pokazy tłoczenia i korkowania wina, będzie można przyjrzeć się także wyposażeniu tradycyjnej piwnicy winiarskiej. Nie zabraknie też prelekcji, która pomoże zrozumieć, w jaki sposób winobranie wiąże się z janowieckiego historią zamku.

W niedzielę (19 września) na zamku winobranie jeszcze potrwa, ale dołączą do niego inne atrakcje. Rozmaite zapachy będą dobiegać ze stoisk kulinarnych oraz ze sceny, gdzie pod kierunkiem Stowarzyszenia Lubelskich Kucharzy powstaną przysmaki z produktów lokalnych, przypominające dawne dworskie dania.

 

Degustować będzie można także potrawy, które gościły w jadłospisie dawnych Słowian – zaprezentują je pracownicy skansenu archeologicznego w Grodzisku Żmijowiskach, którzy uraczą gości także niejedną, pełną ciekawostek opowieścią. Pojawi się także prelekcja o zabytkowych sztućcach – która będzie nawiązywać do zbiorów przechowywanych w kazimierskim Muzeum Sztuki Złotniczej.

Dziedzictwo kulinarne gminy Janowiec przedstawią też gminne Koła Gospodyń Wiejskich – właśnie na niedzielę zaplanowano prezentację pewnej janowieckiej potrawy, którą wpisano na listę produktów tradycyjnych. Nie zabraknie też artystów ludowych, a poza tym do Janowca zawita orkiestra dęta.

Spotkania pod hasłem „Od grodziska do zamczyska” sprawią, że oba popołudnia nadchodzącego weekendu będą pełne wrażeń. O szczegółach całego wydarzenia informuje załączony plakat.

Źródło plakatu: MNKD