Wzrosło przeciętne wynagrodzenie w Polsce – a w związku z tym wkrótce wzrośnie także kwota, jaką będzie można zarobić, nie tracąc prawa do wypłaty świadczenia z ZUS.
Limity zmieniają się 1 marca. Już w najbliższy wtorek nowa bezpieczna kwota dodatkowych miesięcznych zarobków będzie wynosić 4196,60 złotych brutto, czyli o ponad 236 złotych więcej, niż dotychczas.
Powyżej tej kwoty świadczenie będzie odpowiednio zmniejszane za miesiąc, w którym doszło do przekroczenia limitu. Dopiero po przekroczeniu kwoty 7793,70 zł brutto wypłata emerytury czy renty będzie zawieszana. Takie same zasady dotycząc obecnie osób pobierających renty socjalne.
Do limitów wliczają się tylko przychody, od których obowiązkowe są składki na ubezpieczenia społeczne. Chodzi więc między innymi o wynagrodzenia z umowy o pracę, umowy-zlecenia, przychody z tytułu bycia członkiem rady nadzorczej czy z prowadzenia działalności gospodarczej. Rozliczeniu podlegają również zarobki z pracy za granicą.
Świadczeniobiorcy muszą też pamiętać, by do końca lutego powiadomić Zakład Ubezpieczeń Społecznych o przychodach z ubiegłego roku. Pracodawcy powinni w zaświadczeniach wskazać przychody w rozbiciu na poszczególne miesiące, bo dzięki temu ZUS będzie mógł zastosować najkorzystniejszy dla emeryta lub rencisty wariant rozliczenia. Osoby, które prowadzą własne firmy, piszą oświadczenie do ZUS samodzielnie. W ich przypadku za przychód uznaje się deklarowaną podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.
Ten obowiązek nie dotyczy jedynie osób, które ukończyły powszechny wiek emerytalny, czyli kobiet powyżej 60 roku życia i mężczyzn powyżej 65 roku życia.