Co kryje strych pałacu w Kozłówce, jak działa zegar na wieży i które części organów zniknęły – takie tajemnice można odkryć w dawnej rezydencji Zamoyskich.
A można się o tym przekonać wyłącznie podczas wirtualnego zwiedzania, które proponuje Muzeum Zamoyskich. Ten nowy projekt pokazuje przestrzenie na co dzień niedostępne dla turystów i sprawia, że można także dowiedzieć się więcej o rozwiązaniach konstrukcyjnych z przełomu XIX i XX wieku, jakie zastosowano w pałacu w Kozłówce.
Na pałacowym strychu do zobaczenia jest niezwykle interesująca konstrukcja więźby dachowej, czy fragmenty scenografii filmowej. Z kolei w wieżach pałacowych można obejrzeć niezwykle nowatorskie rozwiązania techniczne, związane z zaopatrzeniem pałacu w wodę i kanalizację. Jest tu też sprawny i funkcjonujący zegar firmy Lilpopa z 1901 roku. Warto zajrzeć też do kaplicy pałacowej, gdzie zaintrygowani goście znajdą wspaniały prospekt organowy z warsztatu w E. F. Walckera w Ludwigsburgu, z przystawką do mechanicznego odtwarzania muzyki. Są tu także pozostałości mechanizmu organowego, który zniknął w tajemniczych okolicznościach po II wojnie światowej.
Wirtualnie zwiedzanie jest bezpieczne i dla gości, i dla samego zabytku. Warto się na nie zdecydować, żeby zobaczyć również takie rarytasy, jak pozostałości herbów rodziny Bielińskich, czyli XVIII-wiecznych właścicieli Kozłówki. Oczywiście ze strychu i z wież rozciąga się także piękny widok na park – i to także warto obejrzeć.
Ta wirtualna wizyta jest dostępna również dla osób głuchoniemych: przygotowano audiodeskrypcję i tłumaczenie informacji na język migowy. Cały projekt “Wirtualne tajemnice pałacu w Kozłówce” dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury, w ramach programu „Kultura w sieci”.
Żeby zajrzeć do tajemniczych zakamarków rezydencji w Kozłówce, wystarczy kliknąć TUTAJ.
Źródło zdjęć: Muzeum Zamoyskich w Kozłówce