Opowieści o wojennym Dęblinie – już w środę

      Możliwość komentowania Opowieści o wojennym Dęblinie – już w środę została wyłączona

Co działo się w Dęblinie w przededniu wojny? Jakie wydarzenia z czasów walk i okupacji pamięta tutejsze lotnisko?

Na te i inne pytania przyniesie odpowiedź książka, jaką napisał Tadeusz Opieka – znawca i miłośnik historii tego miasta, który od 15 lat działa w Towarzystwie Przyjaciół Dęblina i chętnie popularyzuje wiedzę o przeszłości całej ziemi ryckiej.

Już w tę środę w Muzeum Sił Powietrznych będzie opowiadał o swojej najnowszej książce, którą zatytułował „Konspiracja i ruch oporu na lotnisku w Dęblinie 1939-1944”. Jak sugeruje sam tytuł, ta publikacja zbiera opowieści o tym, jak wyglądała codzienność pracowników lotniska i żołnierzy – od wybuchu wojny aż po wkroczenie Armii Czerwonej. Pracując nad tą książką, Tadeusz Opieka przede wszystkim rozmawiał ze świadkami historii albo z ich bliskimi, którzy znają wojenne opowieści z rodzinnych przekazów. Muzeum Sił Powietrznych także zaangażowało się w przygotowanie publikacji – z jego zbiorów pochodzą archiwalne fotografie, które zilustrowały całą treść.

Spotkanie autorskie Tadeusza Opieki odbędzie się 2 września, czyli w rocznicę bombardowania Dęblina z 1939 roku – zainteresowani powinni zjawić się w Muzeum na godzinę 17.00.