Pamiątka z czasów Bitwy Warszawskiej pozostanie w Puławach

      Możliwość komentowania Pamiątka z czasów Bitwy Warszawskiej pozostanie w Puławach została wyłączona

Chodzi o sześciokątny stół, przy którym pracował marszałek Józef Piłsudski, planując słynną kontrofensywę znad Wieprza w sierpniu 1920 roku.

Ten eksponat chciało przejąć Muzeum w Sulejówku, które przechowuje pamiątki związane z marszałkiem. Placówka przekonywała między innymi, że zapewni temu przedmiotowi odpowiednią opiekę. Jednak te zamiary spotkały się ze stanowczym sprzeciwem ze strony między innymi prezydenta Puław czy Towarzystwa Przyjaciół Puław. Wskazywano, że skoro decyzją Prezydenta RP Puławy mają już status Miejsca Pamięci Bitwy Warszawskiej, to wywiezienie kluczowego eksponatu jest niewłaściwe.

Spór rozstrzygnęło Ministerstwo Rolnictwa, któremu podlega Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – bo to w tej części pałacu Czartoryskich znajduje się Sala Kolumnowa z zabytkowym stołem. Zdecydowano, że ta sala stanie się izbą pamięci – a dodatkowe eksponaty przyjadą do Puław właśnie z Sulejówka. Poza tym, IUNG ma postarać się o to, żeby puławski stół marszałka Piłsudskiego został wciągnięty na listę zabytków – zwracając się oczywiście do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.