Opieka paliatywna, czyli łagodzenie bólu i dbanie o dobrostan ciężko chorych osób – to bardzo ważne zadania, które biorą na siebie między innymi lekarze specjaliści, pielęgniarki i opiekunowie medyczni, fizjoterapeuci czy psychologowie. Teraz, takie całodobowe, kompleksowe wsparcie jest już dostępne dla mieszkańców powiatu ryckiego.
W minioną środę (20 lipca) w Dęblinie oficjalnie otwarto pierwsze w tym mieście ()a także w całym powiecie ryckim) hospicjum. W uroczystości wzięli udział lokalni samorządowcy, przedstawiciele dęblińskich i ryckich placówek medycznych, a także zespół i pacjenci nowego ośrodka.
Dęblińskie hospicjum mieści się w zmodernizowanym, dwukondygnacyjnym budynku przy ulicy Stawskiej 322 – i na pewno przez 10 najbliższych lat będzie świadczyć całodobową opiekę hospicyjno-paliatywną. Taki kontrakt otrzymała od Narodowego Funduszu Zdrowia fundacja “Hospicjum – Razem Możemy Więcej”, która prowadzi dęblińską placówkę.
Dotychczas fundacja koordynowała jedynie funkcjonowanie tak zwanych hospicjów domowych, czyli pomaganie potrzebującym w ich domach, z jej inicjatywy prowadzono także konsultacje w poradni medycyny paliatywnej. Te formy pomocy będą wciąż praktykowane, ale stacjonarne hospicjum daje szansę na zapewnienie chorym kompleksowego wsparcia.
Pierwszych pacjentów przyjęto już na początku lipca – aktualnie pod opieką personelu jest piętnaście osób, a miejsca wystarczy jeszcze dla pięciu. Liczba wszystkich dostępnych miejsc podwoi się, kiedy zostanie ukończone pierwsze piętro budynku – na razie hospicjum działa tylko na parterze swojego gmachu. W następnych latach hospicjum ma się dalej rozwijać, a te plany obejmują między innymi jego rozbudowę.
Źródło wiadomości i zdjęcia: UM w Dęblinie