W związku z sytuacją na Ukrainie, żołnierze brygad Obrony Terytorialnej z województw: podlaskiego, lubelskiego i podkarpackiego mogą zostać wezwani do jednostek wojskowych w czasie krótszym niż 6 godzin.
Chodzi przede wszystkim o ich wsparcie w realizacji zadania przyjęcia uchodźców z Ukrainy w związku z inwazją sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Sygnał o natychmiastowym stawiennictwie otrzymali już żołnierze Zespołu Działań Cyberprzestrzennych WOT.
Wszyscy żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej są zobowiązani do sprawdzenia wyposażenia oraz zapewnienia sobie możliwości stawiennictwa w zmienionym reżimie czasowym. Należy też powiadomić swojego pracodawcę. Mówi rzecznik WOT, pułkownik Marek Pietrzak:
Żołnierzowi WOT, dotychczasowemu pracownikowi, w przypadku wezwania do pełnienia służby, pracodawca nie ma obowiązku wypłacania wynagrodzenia za dni, w których pełnił służbę w trybie natychmiastowego stawiennictwa.
Na ten czas pracodawca udziela pracownikowi urlopu bezpłatnego. Pracodawca może ubiegać się o zwrot wydatków (rekompensatę) z tytułu zatrudnienia nowego pracownika na zastępstwo żołnierza WOT skierowanego do działań w trybie natychmiastowego stawiennictwa lub powierzenia tego zastępstwa innemu pracownikowi, który jest zatrudniany u tego pracodawcy.