PORADY EKSPERTA: ANNA WOŹNIAK, ANNA ZANIEWSKA-ŚCIBIOR (CENTRUM MEDYCZNE BIO-RELAX) – Kiedy maluszek potrzebuje fizjoterapii?

      Możliwość komentowania PORADY EKSPERTA: ANNA WOŹNIAK, ANNA ZANIEWSKA-ŚCIBIOR (CENTRUM MEDYCZNE BIO-RELAX) – Kiedy maluszek potrzebuje fizjoterapii? została wyłączona

Rehabilitacja niemowląt jest procesem, który często wspomaga rozwój małego człowieka. Jaka wiedza przyda się rodzicom, zwłaszcza młodym? Z całą pewnością warto być czujnym w pierwszych tygodniach życia dziecka – o tym przekonają fizjoterapeutki NDT Bobath w zakresie rehabilitacji dziecięcej.

Jakie symptomy mogą zaniepokoić rodziców noworodków? I dlaczego nie zawsze należy szukać informacji w Internecie? Kiedy asymetria fizjologiczna jest normą, a kiedy należy zwrócić się do fizjoterapeuty? Na te pytania odpowiedziały fizjoterapeutki w pierwszej części audycji. Zapytaliśmy też, czy chusty, nosidełka i leżaczki są zawsze potrzebne w pierwszych miesiącach życia dziecka.

 

Przyszedł czas, aby wytłumaczyć, co kryje się pod nazwą metody rehabilitacji NDT Bobath dedykowanej najmłodszym. Efekty są bardzo spektakularne, bo plastyczność mózgu noworodka jest ogromna. Ale ważne, aby taką rehabilitację noworodka zacząć jak najwcześniej.

 

Rehabilitacja i pielęgnacja domowa – to nie tylko wyzwanie dla rodziców, ale uzupełnienie i sprężenie z ćwiczeniami odbywającymi się pod okiem fizjoterapeuty. Nasze Ekspertki zgodnie podkreśliły, że etapy rozwoju każdego dziecka przebiegają bardzo indywidualnie i nie warto stosować skali porównawczej. W kontekście zbliżających się wakacji, poruszony został wątek wypoczynku z maluszkiem i termoregulacji u niemowląt.