PORADY EKSPERTA: Jarosław Suski (ARiMR) – straciłeś na ASF? Zgłoś się po pomoc

      Możliwość komentowania PORADY EKSPERTA: Jarosław Suski (ARiMR) – straciłeś na ASF? Zgłoś się po pomoc została wyłączona

Mamy połowę października, jednak nie widać końca tegorocznej fali ognisk ASF. Hodowcy trzody chlewnej muszą się do tego przygotować.

Na stronach internetowych Głównego Inspektoratu Weterynarii można znaleźć mapy, obszary i związane z tym restrykcje – ograniczenia, nakazy i zakazy obowiązujące w danych strefach. Jak otrzymać pomoc na wyrównanie kwoty obniżonego dochodu dla producentów świń z terenów objętych restrykcjami w związku z ASF? To wyjaśni gość Radia Impuls, ekspert z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, naczelnik wydziału z lubelskiego Oddziału Regionalnego – Jarosław Suski.

Przypomnimy też archiwalną, jednak nadal aktualną rozmowę z Gustawem Jędrejkiem, prezesem Lubelskiej Izby Rolniczej. Jak powinno działać gospodarstwo, które znalazło się w strefie wirusa ASF, jak rolnik powinien sobie radzić i jaką pomoc może otrzymać?

 

Kiedy zostaje stwierdzone ognisko ASF, czyli Afrykańskiego Pomoru Świń, konieczne jest szybkie działanie i współpraca wielu służb. Zwierzęta chore i podejrzane są zabijane. Straty finansowe są ogromne. Jakie są częste sposoby przenoszenia ASF do gospodarstwa i jak się przed tym ustrzec?

 

Co stanowi kwotę pomocy na wyrównanie obniżonego dochodu dla producentów świń z terenów objętych restrykcjami w związku z ASF i dostosowanie  gospodarstwa jeśli chodzi o bioasekurację? Kto może ją otrzymać, w jaki sposób będzie wypłacana i do kiedy należy się zgłaszać?

 

(fot. pixabay.com)