PORADY EKSPERTA: URSZULA KURANT (PROBIOTICS POLSKA) – Czysty dom? Wyłącznie bez chemii!

      Możliwość komentowania PORADY EKSPERTA: URSZULA KURANT (PROBIOTICS POLSKA) – Czysty dom? Wyłącznie bez chemii! została wyłączona

Wyznacznikiem czystości nie jest ilość zastosowanych środków chemicznych. Dom, mieszkanie i ogród coraz częściej sprzątamy i pielęgnujemy, wykorzystując substancje pochodzenia organicznego. Probiotyki mogą służyć też do utrzymania… porządku i zdrowego otoczenia.

Coraz częściej patrzymy krytycznie na chemiczne środki czystości zalegające zakamarki naszych domów. Tymczasem warto wiedzieć, że mikroorganizmy zawarte w preparatach organicznych służących do utrzymania czystości, stanowią doskonałą broń w walce z patogenami i groźnymi bakteriami. Pożyteczne bakterie zwalczają te chorobotwórcze. Na czym polega ta zależność? Posłuchacie w pierwszej części audycji.

 

Zalety sprzątania produktami probiotycznymi są ogromne. Zaliczymy do nich: bezpieczeństwo dla zdrowia ludzi oraz zwierząt, wydajność, oszczędność, wytwarzanie specyficznego mikroklimatu. W tej części pojawi się trochę statystyki (niekoniecznie pozytywnej) wynikającej z badań naukowych poświęconych oddziaływaniu środków chemicznych na organizm człowieka.

 

Substancje probiotyczne można z powodzeniem stosować do pielęgnacji roślin, a rolnictwo ekologiczne staje się coraz bardziej popularne i konkurencyjne wobec produkcji konwencjonalnej. Jak żyć w symbiozie z naturą? Wykorzystując probiotyki, zamiast tradycyjnych nawozów i środków syntetycznych, których przyroda nie akceptuje. W tej części zachęcamy do proekologicznego stylu życia, którego można się nauczyć, działając powoli ale systematycznie.

 

Źródło zdjęcia: Lubelskie Centrum Mikroorganizmów w Celejowie (Probiotics Polska)