W minioną sobotę w puławskim Pałacu Czartoryskich uroczyście otwarto wystawę, zatytułowaną „Kres polskich Aten”. To potrójna ekspozycja, która kończy obchody Roku Księżnej Izabeli Czartoryskiej i na wiele sposobów opowiada o tym, w jakich okolicznościach Puławy przestały być siedzibą tego rodu.
Datę wernisażu wybrano nieprzypadkowo, bo w kolejną rocznicę wybuchu powstania listopadowego, a właśnie to historyczne wydarzenie sprawiło, że Czartoryscy musieli opuścić Puławy. Unikalne pamiątki i rzeczy związane z powstaniem, użyczył muzeum kolekcjoner Marcin Zdrojewski. Tej kolekcji towarzyszy kolejna: wieńce pogrzebowe, jakie złożono w krypcie Książąt Czartoryskich w Sieniawie. Z kolei w przedsionku Sali Rycerskiej pojawiły się współczesne wieńce pogrzebowe, wzorowane na tych z XIX wieku – przygotowali je polscy floryści. Warto zaznaczyć, że także pracownicy puławskiego muzeum przygotowali specjalny wieniec, który tuż po nowym roku zostanie złożony w krypcie w Sieniawie.
Podczas wernisażu do gości zwróciły się między innymi dyrektor Muzeum Czartoryskich w Puławach, Honorata Mielniczenko i wyjątkowy gość, Barbara Maria Czartoryska.
Źródło zdjęć: pulawy.eu