Potwierdzono kolejny przypadek ASF w naszym regionie!

      Możliwość komentowania Potwierdzono kolejny przypadek ASF w naszym regionie! została wyłączona

Jak informuje Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Puławach, wczoraj znaleziono padłego dzika, zarażonego Afrykańskim Pomorem Świń. Zwierzę leżało w lesie niedaleko Parchatki, w gminie Kazimierz Dolny.

Ten obszar to wciąż strefa czerwona – a to znaczy że hodowcy trzody chlewnej powinni cały czas mieć się na baczności – zajmując się swoim gospodarstwem, muszą przestrzegać zasad bioasekruacji, żeby uchronić swoje zwierzęta przed tą groźną chorobą.

Trzeba zadbać przede wszystkim o to, żeby trzoda nie miała kontaktu z dzikimi zwierzętami, wypada zabezpieczyć paszę i wyłożyć maty dezynfekcyjne przed wjazdami do gospodarstw. Poza tym nie wolno kupować świń z niewiadomego źródła pochodzenia. Wszystkie ważne zasady, które pomogą zmniejszyć niebezpieczeństwo, przedstawia obrazowo specjalna grafika.

 

Przypominamy, że wirus ASF nie jest groźny dla człowieka. Może jednak sprowadzić na niego spore kłopoty ekonomiczne, jeśli zdziesiątkuje zwierzęta hodowlane. Jeżeli choroba utrzymuje się w danym regionie, jej konsekwencją może być wstrzymanie eksportu mięsa i zwierząt, zwłaszcza poza Unię Europejską.