Poważna choroba pszczół – jest w naszym regionie!

      Możliwość komentowania Poważna choroba pszczół – jest w naszym regionie! została wyłączona

W ostatnim czasie zmagamy się z dwiema epidemiami – wszyscy mieszkańcy muszą uważać na koronawirusa, a trzodzie chlewnej zagraża Afrykański Pomór Świń. Tymczasem nowy problem pojawił się w powiecie opolskim – wśród tutejszych pszczół szerzy się zgnilec amerykański.

Jego ognisko pojawiło się w gminie Karczmiska, objęło miejscowości Zaborze i Zaborze Kolonia – rozporządzeniem wojewody, to teraz teren zapowietrzony. W związku z tym, zagrożone są pasieki w całym powiecie opolskim, ale również te w puławskim i w lubelskim.  To znaczy, że trzeba tu szczególnie uważać na pszczoły. Na obszarze zapowietrzonym nie wolno urządzać wystaw ani przeprowadzać rodzin pszczelich. Trzeba też pilnować sprzętu i narzędzi, używanych do pracy w pszczelarstwie.

Zgnilec amerykański to choroba bakteryjna, która powoduje, że larwy pszczół zamierają w plastrach i tam gniją. Jeśli zgnilec pojawi się w ulu, może szybko przenieść się na pozostałe małe larwy, poprzez pokarm. Dorosłe osobniki, które wylecą z zainfekowanego ula, też mogą roznieść tę chorobę dalej. Strefę zapowietrzoną oznakowano specjalnymi tabliczkami informacyjnymi. Badania, które mają potwierdzić albo wykluczyć infekcję, prowadzi Powiatowy Lekarz Weterynarii.