Powiększyła się “kominowa rodzina” na puławskich AZOTACH

      Możliwość komentowania Powiększyła się “kominowa rodzina” na puławskich AZOTACH została wyłączona

Na jednym z kominów Grupy Azoty PUŁAWY, już w 2006 roku, grupa sokolników powiesiła specjalne budki lęgowe. Od 2013 roku drapieżne ptaki wyprowadzają w nim corocznie lęgi.

Gniazdo opuściło już ponad 20 młodych. Sokół wędrowny jest ptakiem, który nie buduje sam gniazd. Gdy przed paroma laty podjęto w ZA PUŁAWY decyzję o wyburzeniu starego komina elektrociepłowni, zdecydowano o założeniu nowego gniazda na nowym kominie instalacji odsiarczania spalin.

Sokoły od razu zaakceptowały gniazdo i wyprowadzają w nim teraz kolejne lęgi. Ornitolodzy, którzy od lat obserwują puławskie sokoły, zaobrączkowali w tym roku dwa pisklęta. Tak! W gnieździe na kominie instalacji para sokołów wędrownych doczekała się potomstwa.

Radości nie kryje Tomasz Hryniewicz, prezes zarządu Grupy Azoty PUŁAWY. Jak mówi: “To dla nas duży powód do satysfakcji, gdyż sama obecność tego rzadkiego ptaka bardzo dobrze świadczy o stanie środowiska wokół i na terenie naszych zakładów. Fakt, że sokół zadomowił się i poczuł na tyle bezpiecznie, by wyprowadzać lęgi, jest oczywiście dodatkowym źródłem satysfakcji.”

 

(info/fot. Grupa Azoty PUŁAWY)