Pracujesz na umowę o dzieło? Przeczytaj!

      Możliwość komentowania Pracujesz na umowę o dzieło? Przeczytaj! została wyłączona

Od 2021 roku o zawartych umowach o dzieło trzeba będzie informować Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Posłuży do tego krótki formularz, który będzie można wysłać przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.

Nowe zasady wprowadziły przepisy tzw. tarczy antykryzysowej. Umowy o dzieło będą rejestrowane, ale nadal nie opłaca się od nich składek. Wyjaśnia Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim:

 

Obowiązek rejestracji nie dotyczy umów o dzieło zawartych z własnym pracownikiem lub wykonywanych na rzecz własnego pracodawcy. Nie należy też zgłaszać umów zawartych z osobami prowadzącymi działalność gospodarczą na wykonywanie usług, które wchodzą w zakres ich działalności.

Informację o zawarciu umowy powinni przekazać do ZUS płatnik składek albo osoba fizyczna – ktoś, kto taką umowę zleca. Trzeba zgłaszać wyłącznie umowy zawarte w 2021 roku, czyli najwcześniej 1 stycznia. Na rejestrację jest 7 dni.

Służy do tego nowy formularz o symbolu RUD – można go przekazać na przykład przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. W zgłoszeniu trzeba podać dane zamawiającego i wykonawcy, przedmiot dzieła oraz daty: zawarcia, rozpoczęcia i zakończenia umowy.