Przed nami oficjalne otwarcie odnowionego Domu Kuncewiczów

      Możliwość komentowania Przed nami oficjalne otwarcie odnowionego Domu Kuncewiczów została wyłączona

Miłośnicy zabytkowego Domu Kuncewiczów powinni na ten weekend zaplanować krótką wizytę w Kazimierzu Dolnym. Zwłaszcza, jeśli jeszcze nie złożyli tu wizyty albo jeśli chcą obejrzeć wyremontowany budynek, jednocześnie słuchając kuratorskiego komentarza.

W ten piątek (19 czerwca) Willa pod Wiewiórką zostanie oficjalnie otwarta, a na uczestników tej uroczystości będą czekały specjalne atrakcje. W samo południe, na tarasie Kuncewiczówki zostanie przecięta wstęga, a po chwili będzie można zwiedzić odnowione wnętrze Domu Kuncewiczów i obejrzeć zmodernizowaną ekspozycję. Każdy będzie mógł się przekonać, co się zmieniło w tym zabytkowym gmachu za sprawą remontu konserwatorskiego, który prowadzono tu od 2018 roku, przy wsparciu funduszy unijnych, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Jednak te piątkowe niespodzianki rozpoczną się już o godzinie 11.00, kiedy sprzed głównego kazimierskiego gmachu Muzeum Nadwiślańskiego wyruszy spacer literacki, zatytułowany „Droga do Domu” – jego uczestnicy przejdą historyczną trasą, którą pokonywali niegdyś wszyscy goście państwa Kuncewiczów. Oczywiście już podczas wędrowania zboczem wąwozu Małachowskiego będzie można posłuchać wielu opowieści o lokatorach Kuncewiczówki: także historii tego, jak to się stało, że Maria i Jerzy Kuncewiczowie postanowili zbudować dom w Kazimierzu Dolnym.

Spacer z przewodnikiem, zakończony kuratorskim oprowadzaniem po Domu, to także propozycje na sobotę i niedzielę (20 i 21 czerwca). Również w te dni można się zjawić przy muzealnej siedzibie pod adresem Rynek 19, żeby o 11.00 dołączyć do wycieczkowiczów. Poza tym, w te dni na tarasie odbędzie się jeszcze lekcja muzealna „Opowieści kaflowego pieca”, połączona z warsztatami malowania na szkle – jej początek zaplanowano na godzinę 13.00. Uczestnicy zapłacą za udział w tych wydarzeniach symboliczną złotówkę.

Źródło zdjęcia: Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym – Facebook