Przeniesiemy się myślami do Włoch i o 75 lat wstecz

Tak będzie jutro w Dęblinie. Wojenne opowieści ożyją dzięki nowej wystawie czasowej, poświęconej bitwie o Monte Cassino.

To była jedna z najdłuższych i najbardziej zaciętych bitew, jakie stoczono w czasie drugiej wojny światowej – naziści i wojska alianckie walczyli tam od stycznia do maja w 1944 roku. Ostatecznie masyw Monte Cassino został zdobyty przez polskich żołnierzy z 2. Korpusu Polskiego generała Władysława Andersa. I to właśnie o nich opowie wystawa, która jutro pojawi się w Dęblinie. Zobaczymy archiwalne fotografie, które przedstawią losy polskich żołnierzy, ich drogę pod Monte Cassino i walkę. Nie zabraknie też opowieści o samym klasztorze i o tym, jak już po wojnie upamiętniono tu żołnierzy.

Zdjęcia, które stworzą tę plenerową wystawę, przyjechały do Dęblina z zagranicznych archiwów i muzealnych zbiorów, część fotografii udostępniły osoby prywatne – a całą wystawę sfinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wernisaż odbędzie się jutro, o 10.30, w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/events/427555831215838/

Dodaj komentarz