Przybywa nowych zakażeń i oddziałów covidowych

      Możliwość komentowania Przybywa nowych zakażeń i oddziałów covidowych została wyłączona

Znów gwałtownie wzrosło tempo odnotowywanych zakażeń koronawirusem. Szpitale muszą reagować na tę sytuację, dokonując ważnych zmian na swoich oddziałach.

Wczoraj padł kolejny rekord: w całym kraju przybyło 15,5 tysiąca nowych przypadków, a na samej Lubelszczyźnie ponad 2100. Dzisiejsze dane, dotyczące minionej doby, są bardzo podobne: to blisko 16 tysięcy zakażeń w Polsce i dokładnie 2077 w województwie lubelskim.

W pięciu powiatach naszego regionu wczoraj potwierdzono 339, a dziś 276 nowych zakażeń. Za największą część każdej sumy odpowiadają dane z powiatu puławskiego: dzisiejsze mówią o 160 pozytywnych wynikach testów. Dla porównania, w powiecie kozienickim potwierdzono 40 nowych przypadków, w zwoleńskim 31, w opolskim 24, a w ryckim 21.

W szpitalach w całym województwie lubelskim dalej przybywa łóżek covidowych, od wczoraj jest ich już ponad 1800. Oczywiście są to łóżka szpitalne, należące do konkretnych oddziałów – a udostępnianie większej ilości takich miejsc osobom chorym na COVID-19, oznacza ograniczanie przyjęć innych pacjentów, a nawet zawieszanie pracy pewnych oddziałów.

W szpitalu powiatowym w Puławach trwa właśnie przygotowywanie oddziału covidowego – i wypisywanie osób, które leżały na oddziałach ortopedii i rehabilitacji. Wcześniej zamknięto już oddziały reumatologii i wewnętrzny, udostępniając w tym rejonie szpitala blisko 60 łóżek pacjentom zakażonym. Jednak cała potrzebna pomoc ma być udzielana – na pozostałych oddziałach, gdzie są kierowani konkretni specjaliści.