Przybywa nowych zakażeń, nie kończą się zachęty do szczepień

      Możliwość komentowania Przybywa nowych zakażeń, nie kończą się zachęty do szczepień została wyłączona

Po czwartkowym rekordzie odnotowanych zakażeń koronawirusem, piątkowe dane są nieco łagodniejsze, zwłaszcza dla województwa lubelskiego, które nie jest już pod tym względem w niechlubnej, krajowej czołówce.

Wczoraj (11 listopada) w całej Polsce odnotowano rekordową liczbę ponad 19 tysięcy zakażeń. Na samej Lubelszczyźnie potwierdzono ich ponad 2100 – czyli tyle, ile jest dostępnych wszystkich łóżek covidowych. Aktualnie zajętych jest jest ich prawie 1800.

Dzisiejsze dane (z 12 listopada) mówią o prawie 13 tysiącach nowych zakażeń w całym kraju, i o 777 przypadkach w województwie lubelskim – w aktualnych statystykach Lubelszczyzna jest już na szóstym miejscu w Polsce. Natomiast na Mazowszu ostatniej doby potwierdzono ponad 3 tysiące nowych przypadków. W naszym regionie o pogarszającej się sytuacji informuje szpital w Kozienicach, w którym stwierdzono 5 ognisk koronawirusa.

Do sytuacji epidemicznej odniósł się wczoraj wojewoda lubelski, Lech Sprawka. Nawiązując do Święta Niepodległości stwierdził, że wygranie z epidemią wymaga wskrzeszenia w sobie postawy wspólnoty, czyli tego żeby dla wspólnego dobra przestrzegać wszystkich zasad bezpieczeństwa.

 

Jedną z form profilaktyki są szczepienia przeciwko COVID-19. Jak mówią aktualne dane, jak dotąd w całym kraju w pełni zaszczepiono ponad 39 milionów osób. Żeby zmobilizować mieszkańców poszczególnych gmin do przyjęcia szczepionki, organizowano akcje edukacyjne i konkursy. Dwa z nich właśnie doczekały się rozstrzygnięcia.

W Konkursie Najbardziej Odporna Gmina zwyciężyła podwarszawska Podkowa Leśna, gdzie zaszczepiło się ponad 70% mieszkańców. Pośród pozostałych laureatów, jest jedna gmina z naszego regionu, Stężyca. Natomiast Konkurs Rosnąca Odporność odnotował, w których gminach najaktywniej zachęcano do szczepień. W powiecie puławskim to gminy Końskowola, Kazimierz Dolny i Żyrzyn, w ryckim Stężyca, Nowodwór i Ułęż, a w opolskim – Karczmiska, Wilków i Józefów nad Wisłą. Do tych samorządów trafią środki finansowe, które pomogą przeciwdziałać epidemii.