Przyznaj się, że dorabiałeś!

      Możliwość komentowania Przyznaj się, że dorabiałeś! została wyłączona

Emeryci i renciści mogą sobie dorabiać, ale obowiązują ich pewne limity – przekraczając je, muszą o tym powiadomić Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Dorabiałeś w ubiegłym roku do wcześniejszej emerytury lub do renty? Powinieneś powiadomić ZUS o przychodach, od których składki na ubezpieczenia społeczne są obowiązkowe. Chodzi więc między innymi o ubiegłoroczne wynagrodzenia z umowy o pracę, umowy-zlecenia, przychody z tytułu bycia członkiem rady nadzorczej czy z prowadzenia działalności gospodarczej. Rozliczeniu podlegają również zarobki z pracy za granicą.

Potrzebne dokumenty wystawiają zakłady pracy. Osoby, które prowadzą własne firmy, piszą oświadczenie samodzielnie. W ich przypadku za przychód uznaje się deklarowaną podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne Jednak nie wszyscy emeryci czy renciści muszą zgłaszać takie deklaracje. Wyjaśnia Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim:

 

Ustawowy termin dostarczenia informacji mija z końcem lutego, ale w tym roku to niedziela, dlatego dokumenty należy przesłać do ZUS do 1 marca.