Puławskie opowieści czekają w Domku Aleksandryjskim

      Możliwość komentowania Puławskie opowieści czekają w Domku Aleksandryjskim została wyłączona

Nieistniejące puławskie budynki i historia człowieka, który w przedwojennych Puławach był pedagogiem i społecznikiem, twórcą Tajnej Organizacji Nauczycielskiej ziemi puławskiej – to wszystko można już od dziś samodzielnie odkrywać.

Jak wyglądały Puławy przed drugą wojną światową? Teraz możemy się tego dowiedzieć, oglądając zachowane, archiwalne fotografie. A tak się składa, że wiele z nich pochodzi z przewodnika „Puławy i okolice”, jaki tuż przed wojną opublikował Włodzimierz Zinkiewicz. Autor zawarł tam również szczegółowy opis miasta, także jego poszczególnych budynków i konkretnych wydarzeń.

Puławskie Muzeum Czartoryskich zorganizowało dziś wernisaż wystawy „Włodzimierz Zinkiewicz i Puławy, których już nie ma”, zachęcając do obejrzenia tych archiwalnych materiałów, przedstawiających przedwojenne Puławy. Jednocześnie można też poznać opowieści o autorze tego przewodnika. 

W Domku Aleksandryjskim można jednak obejrzeć coś jeszcze: niemal 70 fotografii z początkowego okresu wojny. Dla pasjonatów historii naszego miasta to nie lada gratka, bo niektóre z tych zdjęć opublikowano po raz pierwszy. Tym sposobem, odwiedzając nową wystawę, można przekonać się również, jak wojna zmieniła Puławy.

 

Nie znaleziono galerii.

 

Dzień wernisażu wybrano bardzo starannie: 15 września nasze miasto zostało zajęte przez Niemców i rozpoczął się długi okres okupacji. Z kolei zbliżający się, 17 września to kolejna, w tym roku już 115, rocznica urodzin Włodzimierza Zinkiewicza. Również o tych faktach przypomniał kurator wystawy, Zbigniew Kiełb.

Źródło zdjęć: redakcja.