W sobotę uczcimy pamięć powstańców

      Możliwość komentowania W sobotę uczcimy pamięć powstańców została wyłączona

Jutro 1 sierpnia – i jak co roku będziemy w całym kraju wspominać rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Okolicznościowe spotkania będą się odbywały między innymi o godzinie 17.00 – i tak będzie także w Puławach.

Na dziedziniec pałacu Czartoryskich zapraszają Stowarzyszenie „Przeszłość – Przyszłości”, Państwowy Instytut Badawczy IUNG oraz tutejszy oddział NSZZ „Solidarność” i Spółdzielnia Socjalna „Dukat”. Uczestnicy zbiorą się przed tablicą pamiątkową, poświęconą Krystynie Krahelskiej – pracownicy puławskiego Instytutu i uczestniczki powstania warszawskiego, która przypłaciła życiem udział w tym zrywie.

O godzinie „W” jak co roku przypomni puławianom dźwięk syren alarmowych – jutro o 17.00 sygnał się uruchomi, na znak tego, że dokładnie 76 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie.

Tymczasem w Kazimierzu Dolnym analogiczne obchody odbędą się w sercu miasteczka, czyli przy studni na kazimierskim rynku. Godzinę “W” oznajmi strażacka syrena, a zebrani już o 16.55 zaczną śpiewać powstańcze piosenki. Akcję zorganizują nauczyciel historii i radny powiatowy Marcin Pisula, kazimierska młodzież i lokalna jednostka OSP.