Rekompensaty dla kultury wstrzymane!

      Możliwość komentowania Rekompensaty dla kultury wstrzymane! została wyłączona

Epidemia koronawirusa dała się we znaki wszystkim – także instytucjom kulturalnym, które już u progu pandemii ograniczały swoją działalność oraz artystom, którzy musieli odwoływać swoje występy, na przykład przez zakazy organizowania imprez masowych.

W miniony piątek (13 listopada) Ministerstwo Kultury ogłosiło, że ponad dwa tysiące instytucji, organizacji i artystów z całej Polski otrzyma finansową pomoc. Z Funduszu Wsparcia Kultury miało popłynąć 400 milionów złotych, żeby pomóc polskiej kulturze, która w tym roku ucierpiała przez epidemię koronawirusa. Na liście lubelskich beneficjentów znalazły się między innymi tutejsza filharmonia, Teatr Muzyczny w Lublinie czy artyści z zespołów Bajm i Bracia.

Jednak wczoraj minister kultury zapowiedział, że weryfikacja tej listy zostanie przeprowadzona jeszcze raz. To skutki medialnej burzy, jaką wywołało piątkowe oświadczenie. Ministerstwo podkreśla, że pieniężne rekompensaty mają trafić do tych instytucji i tych artystów, którzy z powodu pandemii ponieśli przynajmniej 40-sto-procentowe straty. Te muszą być oczywiście udokumentowane.