Już niebawem do naszego regionu wkroczą zaawansowane narzędzia chirurgiczne, które podniosą jakość tutejszej służby zdrowia. To będzie początek nowej ery w leczeniu pacjentów lubelskich szpitali.
W ubiegłym tygodniu w Lublinie przeprowadzono dwie pierwsze w historii Lubelszczyzny operacje chirurgiczne z udziałem robota „da Vinci”. Odbyły się w ramach Jesiennej Szkoły Robotyki, w Wojskowym Szpitalu Klinicznym. Ta placówka zamierza otworzyć Centrum Chirurgii Robotycznej i stara się już o zakup takiego nowoczesnego sprzętu.
Jednak nie będzie to jedyny robot „da Vinci”, jaki pojawi się w Lublinie. Taki zakup zapowiada także Lubelski Urząd Marszałkowski. Zamierza w ten sposób doposażyć Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego przy alei Kraśnickiej.
Roboty chirurgiczne sprawdzają się zwłaszcza podczas leczenia płuc, ale znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach chirurgii. To narzędzie zaprojektowane w taki sposób, by można było wykonywać czynności pozostające poza zakresem ruchu dłoni chirurga. Lekarz pozostaje tu jednak głównym operatorem – ale jako osoba sterująca robotycznymi ramionami. W asyście takiego urządzenia można wykonać prawie 170 typów zabiegów i prowadzić terapię wielu schorzeń, a wszystko na światowym poziomie. Taki sprzęt działa bardzo precyzyjnie i małoinwazyjnie – operacje przebiegają sprawniej, a pacjenci szybciej dochodzą do siebie.
Samorząd Województwa Lubelskiego przekaże zainwestuje 15 milionów złotych, żeby pierwszy taki sprzęt trafił na Lubelszczyznę. Szpital ogłosił już przetarg na zakup całego systemu. Robot chirurgiczny „da Vinci” ma dotrzeć do Lublina w pierwszym kwartale 2022 roku.