ROZMOWA DNIA: Anna Tarnawa (PARP) – o nastrojach na rynku pracy przed koronakryzysem

      Możliwość komentowania ROZMOWA DNIA: Anna Tarnawa (PARP) – o nastrojach na rynku pracy przed koronakryzysem została wyłączona

Raport o stanie naszych miejsc pracy – to temat, którym zajęliśmy się wspólnie z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości.

Miniony rok dla wielu stał się olbrzymim wyzwaniem, szczególnie jeśli chodzi o miejsca pracy, o miejsca, które wielu z czytelników portalu i słuchaczy Radia Impuls straciło. Ten rok nas “zamroził”.

Na antenie Radia Impuls rozmawialiśmy z Anną Tarnawą, z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Podjęliśmy temat szans i możliwości, które obecnie wykorzystać musimy. Aby działać sprawnie, na podstawie Bilansu Kapitału Ludzkiego, sprawdziliśmy co działo się przed koronakryzysem. Jak pracowaliśmy i jak wyglądał rynek pracy?

 

Podnosimy swoje kompetencje, co jednak nas motywuje? Tuż przed wybuchem pandemii rynek pracy charakteryzowała dobra koniunktura. Prawie 3/4 Polaków było aktywnych zawodowo, co znaczy, że pracowało albo szukało pracy i wyrażało chęć jej podjęcia. Takie wnioski płyną z “Raportu z badania ludności w wieku 18-69 lat. 2019”.

Znacząca większość osób w wieku 25-64 lata wykazuje wysoki poziom chęci do nauki, a 4 na 5 Polaków wciąż pragnie się dokształcać. Czy chcemy (i dlaczego) rozwijać swoje kompetencje zawodowe?

 

Menadżerowie zaczęli inwestować w dotychczasowe zasoby ludzkie w swoich firmach. Czy pracodawcy byli pewni kompetencji pracowników? Może są szczególne branże, czy niezależnie od tego – pewne umiejętności, które powinniśmy jeszcze podszlifować?

 

BILANS KAPITAŁU LUDZKIEGO – Unikatowy w skali Polski i Europy monitoring zapotrzebowania na kompetencje na rynku pracy.

 

(fot. pixabay.com)