Rusza budowa nowego kampusu Szkoły Drzewnej

      Możliwość komentowania Rusza budowa nowego kampusu Szkoły Drzewnej została wyłączona

Garbatka Letnisko to miejscowość wypoczynkowa, usytuowana w powiecie kozienickim – ale młodzież z różnych zakątków Mazowsza i Lubelszczyzny przyjeżdża tu, żeby pilnie się uczyć. W przyszłym roku na uczniów ma tu czekać zupełnie nowy obiekt.

Zespół Szkół Drzewnych i Leśnych imienia Jana Kochanowskiego w Garbatce Letnisku działa od ponad 70 lat. Kształcą się tu przyszli stolarze, cieśle, dekarze i tapicerzy oraz technicy technologii drewna i leśnicy, a od niedawna także technicy architektury krajobrazu. Na razie mają do dyspozycji zabudowania przy ulicy Hanki Lewandowicz, które oddano do użytku w 1948 roku. Ale to już niedługo się zmieni.

Oficjalnie rozpoczęła się budowa nowej siedziby szkoły. W miniony poniedziałek (10 stycznia), niedaleko stacji Garbatka, wbudowano kamień węgielny, podpisano dokumenty erekcyjne – i zaprezentowano przygotowane wizualizacje, dające wyobrażenie, jak będzie wyglądał nowy kampus.

 

Szkolny kompleks ma się składać z czterech części: będą tu zarówno sale dydaktyczne, jak i warsztatowe, pojawi się też hala sportowa z odpowiednim zapleczem oraz internat dla uczniów. Wszystkie gmachy będą ze sobą połączone, żeby można było się między nimi wygodnie przemieszczać, a między nimi pojawią się dziedzińce. Chociaż obiekt będzie nowoczesny, stylem ma nawiązywać do lokalnej architektury – czyli do drewnianych willi z okresu dwudziestolecia międzywojennego, które są bardzo charakterystyczne dla zabudowy Garbatki-Letniska.

Koszt wszystkich prac to 90 milionów złotych, a środki będą pochodziły z budżetu województwa mazowieckiego. Jak podkreślił marszałek Adam Struzik, to aktualnie największa inwestycja podejmowana przez ten samorząd.

Nowa siedziba placówki ma być gotowa w 2023 roku – a to znaczy, że prawdopodobnie już następnej jesieni uczniowie zaczną rok szkolny w nowym obiekcie.

Źródło zdjęć: Zespół Szkół Drzewnych i Leśnych w Garbatce-Letnisku – Facebook