Skarbówka ostrzega: uważaj na takie e-maile!

      Możliwość komentowania Skarbówka ostrzega: uważaj na takie e-maile! została wyłączona

Oszuści internetowi, którzy próbują się nieuczciwie wzbogacić, ponownie podszywają się pod instytucje państwowe. Liczą, że w ten sposób skuteczniej dotrą do niepodejrzewających podstępu osób.

Specjalne ostrzeżenia opublikowała na swojej stronie internetowej Krajowa Administracja Skarbowa. Ostrzega przed oszustami i wyjaśnia, jakie objęli strategie, żeby nakłonić adresatów e-maili do zareagowania na przesyłki.

Po pierwsze, podszywają się pod administratora Portalu Podatkowego Ministerstwa Finansów i informują o rzekomej „pomyłkowej dezaktywacji konta”. Pod tym pozorem namawiają do kliknięcia w fałszywy link. Treść takiej wiadomości to:

Zauważamy, że ostatnio przez pomyłkę zażądałeś dezaktywacji konta e-mail, jeśli wiesz, że nie złożyłeś tego wniosku, anuluj teraz tutaj: (Kliknij tutaj, aby anulować). Jeśli nie, Twój e-mail zostanie zablokowany w ciągu 48 godzin.

Druga metoda to wysyłanie wiadomości zatytułowane jako „Zaległe płatności podatku” – te maile zawierają niebezpieczne załączniki. Treść e-maila może brzmieć tak:

„Dobry dzień, Ma to na celu poinformowanie Cię o rozbieżności w Twojej ewidencji podatkowej. Odwiedź swój bank lub jakikolwiek urząd skarbowy w Twojej okolicy z załączonym ewidencją podatkową. W załączniku znajduje się dokumentacja podatkowa, zaległe płatności i numer referencyjny sprawy podatkowej. Dochód krajowy Administracja Rząd Polski”

Skorzystanie z linku, otworzenie załącznika czy nawet odpowiedzenie na podejrzanego e-maila może się skończyć zainfekowaniem komputera niebezpiecznym oprogramowaniem. Takie wiadomości najlepiej ignorować, ale można też poinformować o nich Ministerstwo Finansów, pisząc na adres: incydent@mf.gov.pl.