Na zamku w Janowcu uroczyście zainaugurowano dziś warsztaty Politechniki Lubelskiej dla studentów z ukraińskich uczelni. To zajęcia, które mają im pomóc w zdobyciu ważnej wiedzy i w przełożeniu jej na praktykę.
Przez kilka najbliższych dni (do 26 lipca) uczestnicy zajęć będą ćwiczyć swoje umiejętności w zakresie ochrony i zarządzania dziedzictwem. Nauczą się, jak w odpowiedni sposób zadbać o wartościowe, zabytkowe obiekty, jak w razie potrzeby oszacować zniszczenia i zaplanować potrzebną odbudowę. Poznają także nowoczesne metody gromadzenia i analizy danych, istotnych do określania stanu zachowania zabytku. Dowiedzą się też, jak określić możliwości adaptacyjne albo użytkowe konkretnych zabudowań.
Zdobytą wiedzę studenci mają wykorzystać podczas pracy we własnym kraju – który jest właśnie doświadczany wojną. Podczas dzisiejszej inauguracji firma Katanga przekazała Politechnice Lwowskiej drona, który ma ułatwić pracę nad ochroną zabytków w Ukrainie.
Janowieckie warsztaty realizowane są w ramach projektu finansowanego z Programu SPINAKER – Intensywne Międzynarodowe Programy Kształcenia. Celem tego projektu jest przygotowanie oraz realizacja międzynarodowego kursu dydaktycznego „Ochrona i zarządzanie dziedzictwem o największej wartości – system Światowego Dziedzictwa UNESCO”.
Źródło informacji: MNKD; źródło zdjęcia: Wydział Budownictwa i Architektury, Katedra Konserwacji Zabytków, Politechnika Lubelska; zdjęcie ilustruje poprzednie warsztaty organizowane przez Politechnikę Lubelską na zamku w Janowcu.