Superszybki internet – wkrótce w naszym regionie

      Możliwość komentowania Superszybki internet – wkrótce w naszym regionie została wyłączona

Na Mazowszu i Lubelszczyźnie powstaną 4 tysiące kilometrów nowoczesnej sieci światłowodowej. To znaczy, że w aż 7 powiatach, przede wszystkim w regionie puławskim i radomskim, pojawi się dostęp do bardzo szybkiego internetu.

Skorzystają na tym przede wszystkim szkoły, ale i pozostali mieszkańcy – jak mówią statystyki, ten Internet dotrze do ponad 200 szkół i nawet 76 tysięcy gospodarstw domowych z 47 gmin. Takie plany przygotowano w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, a środki na realizację całego projektu pochodzą między innymi z funduszy unijnych. Za zaprojektowanie i zbudowanie sieci odpowiada warszawska firma energetyczna ENPROM, działająca w konsorcjum z firmą Inplus Energetyka sp.z o.o. Przedstawiciele firmy zapowiadają, że puławskie i radomskie szkoły zyskają 10-letni dostęp do szybkiego Internetu, o prędkości co najmniej 100 MB/s, a zarazem do cyfrowych treści edukacyjnych.

Projekt ma być realizowany do końca 2021 roku, a w związku z nim będzie jeszcze prowadzona kampania informacyjna – mieszkańcy Mazowsza i Lubelszczyzny dowiedzą się między innymi tego, jak podłączyć się do tej sieci. Na pewno będziemy jeszcze wiele razy wracać do tej sprawy.